זיקנה לא חייבת להיות אסון

ההזדקנות מביאה אותנו אל החולשות, אל המחלות ואל הסוף המר. כן, המר. פתאום מצאתי שהסוף לא צריך להיות מר. את האיזכור לכך גיליתי בינואר השנה במאמר ישן של העתונאי צח יוקד במוסף הארץ. "ואולי אנחנו לא חייבים להזדקן?" – ציטט מאמר של פרופ' אנדרו סטיל בן השלושים וחמש.
 דבריו של פרופ' סטיל ראויים לציטוט ובעיקר חזונו, כי "לגיל לא תהיה עוד משמעות, לא תהיינה מחלות זיקנה. בתוך המאה השנייה לחייהם, אנשים ימשיכו ללמוד, לטייל, לעבוד ולבלות. עד שיום אחד, בלי התראה מוקדמת, ייגמר להם".
כיום אנחנו רגילים למסע הפחדה עצום מצד ממשלות שונות באמצעות כלי תקשורת עממיים. יש מסע – בחלקו שגוי ובחלקו לא יעיל – לעודד אנשים להתחסן. בעוד חיסון לתינוקות נעשה בקלילות וחיסון רגיל נעשה ללא בעיות, הרי חיסוני האיום של הקורונה יוצרים רעש חברתי ומגיעים להפחדה ואיום על המסרבים (ואלה מתרבים, בעקבות זאת). מאידך, לא נעשית פעולה נמרצת של מחקר לעצירת ההזדקנות. פעולה שעשויה להצליח אף יותר.
קראתי וחשבתי – האם לדבריו יש בסיס? האם אפשר לעשות משהו מלבד לדבר?
"אני רוצה, שאנשים בני 150 לא יסבלו מסרטן, ממחלות לב ומדלקות פרקים", מסביר פרופ' סטיל. בחזונו: "אין שום סיבה להאריך את תוחלת החיים אם אנשים ימשיכו להעביר את 50 השנים האחרונות לחייהם בישיבה על כיסא בבית אבות".
אפשר, כמובן, לפטור את הדברים כבלתי אפשריים. אבל, כנראה האפשרות של הזדקנות ללא מחלות אפשרית. אפילו בימינו אנו. כך אומר פרופ' סטיל ודבריו אינם מצוטטים בשום מקום אחר, אך לדעתי הם ראויים מאד לבדיקה. הוא מסביר כי "יש תרופות בטוחות, שכבר כעת נמצאות בשימוש בבני אדם, והוכח שהן יעילות בהרג תאים שמאיצים את ההזדקנות". לפיכך אין דבר שיימנע מאיתנו מלהשתמש בהן.
 סטיל הוא חוקר צעיר, בעל דוקטורט בחקר שדות מגנטיים מאוניברסיטת אוקספורד ופוסט־דוקטורט בביולוגיה חישובית מקולג' קינג'ס שבלונדון.
"הקורונה חיזקה את האמונה שלי בכך, שצריך לעשות משהו כדי לבלום את ההזדקנות. הסיכוי שלך למות כתוצאה מהווירוס גבוה פי כמה מאות מאשר זה של צעיר בן 20, ולמה? כי המערכת החיסונית של אנשים מבוגרים הרבה יותר חלשה. היכולת שלהם לספוג מכה כמעט שלא קיימת, מפני שלא נותרו להם רזרבות בגוף. אז נכון שהתחילו עכשיו עם החיסונים, ונכון שמנסים עכשיו כל מיני תרופות שאמורות לחזק את המערכת החיסונית של אנשים מבוגרים, אבל כל אלה הם פתרונות לטווח קצר. הפתרון האמיתי הוא למצוא דרך לחזק מראש את המערכת החיסונית של אנשים מבוגרים".

לא צריכים להגיע לכך

כדי להקדים את התהליך כולו – אומר רק, שדיאטה יכולה לעזור בתהליך. יש גם אפשרויות רפואיות. ועל כך בהמשך הבלוג בשבוע הבא.

פורסם על ידי Yairdk

I pensionair for 15 yaers from press.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: